White Quartz Stone Laminate - 3mm Post-Formed Edge Laminate Worktops
£8.45 – £244.00Price range: £8.45 through £244.00
Dark Walnut Laminate Worktop - 3mm Post-Formed Edge Laminate Worktops
£8.92 – £230.00Price range: £8.92 through £230.00
Oak Block Laminate – 6mm Post-Formed Edge Laminate Worktops
£8.92 – £194.00Price range: £8.92 through £194.00
Browse worktops by style:Introducing our top-selling Oak Effect Laminate Worktops, beloved by our customers for their timeless charm and unbeatable value. As an affordable alternative to solid wood, these worktops offer the same natural beauty without the hefty price tag. Renowned for their low maintenance and easy cleaning, they boast an authentic grain pattern that perfectly captures the essence of oak. Elevate your kitchen with the enduring appeal of Oak Effect worktops and experience the perfect blend of style and practicality today.
Specification
| Length/s: | 3m & 4.1m |
|---|---|
| Thickness | 38mm |
| Width/s: | 600mm & 900mm |
| Material | Laminate |
| Finish | Standard (Semi-Gloss) |
| Edge Profile | Rounded Edge |
| Additional Edging Strips Supplied: | 600mm & 900mm - 1 x 1500mm |
| Finished Edges | 600mm - wide worktops come with one long finished front edge. |
| Finished Edges | 900mm - wide worktops come with two finished long edges. |
Alternative products
SKU:
Oak Block Laminate Worktops
Categories: Laminate Worktops, Worktops


