Formica Layered Sand Laminate Kitchen Worktops
£15.00 – £369.00Price range: £15.00 through £369.00
Arlington Oak - Rounded Edge Laminate Worktops
£8.92 – £244.00Price range: £8.92 through £244.00
White Glass Effect – ABS Square Edge Laminate Worktops
£8.92 – £270.00Price range: £8.92 through £270.00
Browse worktops by style:Glass work surfaces bring an airy and bright quality to a kitchen, reflecting any light that comes into the room. The glossy White surface has a square edge that is finished with a 2mm thick layer of ABS edging, to enhance the glass effect. The lower half of the edging features a brushed steel effect, creating the appearance of a thinner work surface – as you would have with solid glass.
Specification
| Length | 3m & 4m |
|---|---|
| Thickness | 28mm |
| Width | 600mm & 900mm |
| Material | Laminate |
| Finish | Premium High-Gloss |
| Edge Profile | ABS Square Edge |
| Additional Edging Strips Supplied | 2 x 1500mm (Not ABS) |
| Finished Edges | 600mm Front side edged. |
| Finished Edges | 900mm Front and back edged. |
Alternative products
SKU:
N/A
Categories: Worktops, Laminate Worktops


